Hírek

Tudtad?
A magyar folklórban több jelentős nap is kapcsolódik a kártevők, különösen a betegségeket terjesztő rágcsálók távoltartásához. Ilyen nap például december 14. Szent Nikázius napja. A múltban a patkányok, egerek távoltartására a macskákon, kutyákon kívül nem volt más megoldás. A rágcsálók nagy örömmelk költöztek be viszont télire a magtárakba, élelmiszerraktárakba, és kamrákba, ahol egyrészt a téli hideg elől menedéket leltek, másrészt a felhalmozott terményből, vagy élelmiszerből táplálkozhattak.
A hiedelem szerint Nikázius napján azaz december 14-én, illetve Kázmér napján azaz március 4-én ráolvasásokkal, és szertartásokkal el lehet kergetni a patkányokat a háztól, és a portától.
Szlavóniában az a szokás járta, hogy az asszonyok hajnalban, vagy éjjel "kopaszon" azaz csupaszon kell végigjárják a házat kívülről, közben egy mogyorófa vesszővel csapkodva a földet, és a ház falát. Közben az alábbi rigmust ismételgették: "Ara mënyetök, amere harangoznák, túl a Tiszán, túl a Dunán!".
Másutt a ház falára, a kerítésre, vagy a kapura akasztottak papírra írt ráolvasásokat például: Ma vagyon szent Nikázius napja – takarodjatok patkányok.”
Megint másutt a küszöbökre írták föl Szent Nikázius nevét, mely a hiedelem szerint megakadályozta a patkányok belépését.