Hírek

Kreatív lépésre szánta el magát az angol Walkers csipsz gyártó cég. Az 1948-ban alapított vállalat a világ egyik legnagyobb csipsz előállítója, mely Anglia, és Írország területét látja el sós ropogtatnivalókkal.
A cég napi szinten 11 millió zacskó csipszet gyárt, és ehhez 800 tonna burgonyát használ föl. A termékpalettán főképp a hagyományos sós, sajtos, hagymás ízek dominálnak, de megjelennek a modernebb paradicsomos, füstölt ízű, sonkás, vagy Worcester szósz ízesítésűek is.
A cég egy ökológiai lábnyom-csökkentő beruházást hajtott végre, együttműködve a CCm Technologies angol startup vállalkozással. A technológia lényege hogy a hámozóüzemben keletkező krumplihéjjat, és nyesedéket oragikus műtrágya előállításra használják. Ezt a "műtrágya" a Walkerssel együttműködő termelőkhöz kerül vissza.
További csavar a történetben, hogy az organikus trágyát egy anaerob emésztőben állítják elő, mely a gyár elektromos hálózatához is csatlakozik. Az anaerob folymatok során fölszabaduló energia pedig a gyár vilamosenergia felhazsnálásának 75 %-át lefedi. Így nem csupán a földeken fölhazsnálható organikus mútrágyát de "zöld"elekrtomos áramot is nyernek.
A cég úgy gondolkodik, ha sikerül fejleszteni ezt a rendszert, az organikus műtrágyát akár kereskedelmi forgalomban is célszerű lehet értékesíteni, sőt a technológia fejlesztése, átalakítása is megoldgató más kultúrára, például zabra, vagy szójára.